+905325441237
bora@ozkent.co

Vestel’in Zihni Sinir Projesi: Çifte Ekran Teknolojisi

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

vestel-çifte-ekranVestel’in yeni reklamını izlemişsinizdir sanırım, hani şu çifte ekran teknolojisini tanıttığı iletişim şaheseri(!).

Aşağıda videosunu izleyebileceğiniz reklamda küçük bir çocuk, anne ve babasının televizyon karşısındaki tuhaf davranışlarına dehşet dolu gözlerle bakıyor. Anne gözünde gözlükler ağlıyor, babası ise yine gözünde gözlükler ile maç çığlıkları atıyor.

Vestel’in sunduğu değer önerisi sanırım şöyle bir şey; “bizim çift ekran teknolojimizle bütün ailenizin sapık gibi gözükmesi, çocuklarınızın da psikopata bağlanması mümkün…”

Aslında benim sorunum reklamla değil . Anladığım kadarı ile reklam ajansı da çıkamamış bu kadar tuhaf bir ürünü nasıl tanıtacağının içinden, ki böyle rahatsız edici bir iletişim yöntemini seçmiş.

Asıl sorun ürünün kötü olmasında. Hayır ürünü denemedim, belki teknolojik olarak iyi de işliyordur ama aileyi soktuğu duruma bir baksanıza, kim evinde böyle tuhaf bir ortam yaratmak ister? İki kişi gözlüklerle, birisinin de kulağında kulaklık tamamen ayrı ruh dünyalarında aynı koltukta.. Valla bravo.

Üstelik Çifte Ekran teknolojisi temel bir gerçeği de gözden kaçırıyor.

İnsanlar artık sadece televizyon seyretmiyor, aynı anda bilgisayarlarına, cep telefonlarına da bakıyorlar. Bu durumda Vestel izlemek isteyen insanların sürekli olarak gözlüklerini takıp çıkarmaları gerekiyor, çünkü bu tip gözlüklerle tabletinizin ekranına bakamazsınız.

Ürünün web sitesindeki tanıtımı da içler acısı.Screen Shot 2014-03-17 at 22.15.44 Çifte ekran teknolojisinin nasıl kullanabileceğiniz anlatan bir dokümana link veriliyor siteden. Yandaki resimde bu dokümanı görebilirsiniz.

Türk tüketicisinin bu kadar karışık bir yazıyı okuyup anlayabileceğine inanıyorlarsa ne yazık ki çok yanılıyor Vestel’ciler.

Esasında sorun dokümanın nasıl yazıldığı da değil bu arada, çifte ekran teknolojisinin kendisi karmaşık ve kullanılması zor. Birileri Vestel’e sadelik ve basitliğin önemini anlatmalı.

Vestel’in bu iyi niyetli çalışması da tarihteki Zihni Sinir projeler arasında yer alacak ne yazık ki. Türk şirketlerinin inovasyon konusunda hakikaten öğrenecekleri çok şey var, benden söylemesi.

Bir Cevap Yazın