+905325441237
bora@ozkent.co

Video: İlk Türk Uçak Üreticisi Vecihi Hürkuş’un Trajik Hikayesi

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

402px-Vecihi_-_War_of_IndependenceNe yazık ki bu toprakların insanı, bünyesinden çıkan tek tük mucit adaylarına, statükoya meydan okuyanlarına, yeni fikirleri peşinde koşan hayalperestlerine hiç bir zaman iyi davranmamış.

Bırakın o öncü insanların önüne yeni fırsatlar açmayı, yollarına engeller çıkarmak, onları hayatlarından bezdirmek için elimizden gelen ardımıza koymamışız.

Vecihi Hürkuş’ta işte o değerli, zamanın ötesinde yaşayan ender çıkan simalardan bu topraklardan. Ve tabi yenilik, ilerleme ve teknolojiye olan tutkusu cezasız bırakılmayanlardan.

Bakın Vecihi Hürkuş’un “ilk”lerine:

  • Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirmiştir. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir.
  • Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.
  • Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez Takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.
  • 1923’te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder. 28 Ocak 1925‘de “VECİHİ K-VI“adını verdiği uçağını uçurur.
  • 1932‘de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açmıştır. Okulda ilk Türk kadın pilotumuz Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirmiştir. İstanbul Kalamış-Kadıköy’de ilk sivil uçağımız VECİHİ XIV, ilk eğitim ve spor uçağımız VECİHİ XV, 160 beygirlik Mercedes uçak motorlu deniz kızağı VECİHİ SK-X üretilmiştir.
  • 1954 yılında ilk sivil havayolu şirketimiz Hürkuş Havayolları‘nı kurmuştur.

Bir insanın hayatına sığdırabileceklerinin çok ötesinde projeye hayat veren, Türkiye’nin havacılık sektörünün gelişmesi için adeta kendisini parçalayan bu kahraman ne yazık ki ülkesi insanından kötülük, engelleme ve değer bilmezlikten başka birşey görmemiş.

Buyrun şu videou izleyin, bakalım siz ne düşüneceksiniz. Sizin de içiniz benim gibi kan ağlayacak mı, çok merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın