+905325441237
bora@ozkent.co

Yalın Girişimcilik ve Büyük Kurumlar: Bir Çeşit Şaka!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

maxresdefaultKendi işimi baltalayan inovasyon eğitimleri konusundaki dünkü yazımın olağanüstü ilgi görmesinden cesaretlenerek, kendimi mahvetmek konusunda bugün bir adım daha ileriye gitmeye karar verdim.

İnovasyon beceriksizliği ile kıvranan büyük kurumların yöneticileri teknoloji girişimcilerinde başarısı ispatlanmış olan Yalın Girişim yani Lean Startup metodolojisini kendilerine uyarlamaya çalışıyorlar bu aralar. Naçizane aralarında benim de  olduğum pek çok eğitmen/danışmandan da bu durumdan nasipleniyorlar tabii.

Yalın girişimciliğin hızlı deneme yanılma ile fikri geliştirme (MVP), müşterileri fikir ispatlama sürecinde yoğun olarak kullanma (Customer Discovery) ve hızlı/sürekli döngülerle ürünü hızla iyileştirme (Agile) gibi yöntemlerine ben de bayılıyorum ve klasik inovasyon süreçlerine göre çok daha iyi sonuç verdiklerini görüyorum. Burada bir sorun yok.

Sorun büyük kurumların yalın girişimcilik gibi hıza dayalı bir metodolojiyi kendi hantal yapılarına oturtmaya çalışmalarında, metodolojinin kendisinde değil. Ben bunu Ferrari otomobile LPG bağlamaya benzetiyorum. Güzelim yalın girişimcilik metodolojisi (yani Ferrari) büyük kurumların ağır havasında (yani LPG) boğulup gidiyor.

Büyük kurumların yalın girişim denemelerinde genellikle bir takım kuruluyor ve bu takım belirledikleri bir kaç fikri metodolojiye göre ispatlamaya ve geliştirmeye çalışıyorlar.

Burada karşılaşılan sorunların en başlıcası takım üyelerinin seçiminde (hangi kritere göre?) ve çalışmaya ayırabildikleri zamanda (haftada bir gün ayırabilmek bile bir istisna!) ortaya çıkıyor.Vasat insanlardan oluşan takımlar hele bir de meseleye odaklanmayınca yapacakları inovasyon da tam yalan oluyor açıkçası.

Ayrıca takımın yetkilerinin kısıtlı olması (bizzat yaşadığım bir örnekte takım üyeleri müşterilerle mülakat yapabilmek için 20 günde pazarlama departmanından izin alamadılar) ve süreç boyunca kullanacakları kaynakların onlardan esirgenmesi de (bir başka örnekte takımın prototip geliştirmek için ihtiyaç duyduğu 1.000 dolara yurtdışındaki genel merkezden onay alınması 2 aya yakın sürdü) yalın girişimciliğin temel mottosu olan hızı mahvediyor.

Ha doğru işleyen yalın girişim takımları var mı?

Elbette var. Ama müsade edin de onun sırlarını burada vermeyim, sonunda ben de ekmek parası peşinde bir danışanım:)

 

 

Bir Cevap Yazın