+905325441237
bora@ozkent.co

Yalnızlığı Nasıl Fırsata Çeviririz?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

‘’Yalnızlık’’

Birçoğunuza çok korkutucu geldiğine eminim bu kelimenin.

‘’Yapıcı yalnızlık’’

Şimdi nasıl? Daha az ürkütücü oldu sanki.

Yeryüzünün tüm insanlarının bir süre sosyal olmaya ara vermek zorunda olduğu bir dönemden geçiyoruz. Haliyle kendimizle çok fazla baş başa kalacağımız bir dönem olacak bu.

Endişeli olduğunuzu biliyorum, sürekli haberleri takip edip daha da endişelendiğinizi biliyorum. Gündemden uzaklaşmak adına kitap okurken, film izlerken dahi aklınızın bir ton soruyla meşgul olduğunu biliyorum. ‘’Ne zaman bitecek?’’ ‘’İşler ne olacak’’ ‘’Sevdiklerime bir şey olacak mı?’’

Tüm bunlar normal, vermemiz gereken tepkiler elbette. Ancak lütfen şunu hatırlayın; Tüm günlerimizi yüksek kaygı seviyesinde geçirmemiz, salgın sona erdiğinde kendimizden birçok şeyi kaybetmemize neden olacak. Eğer bu dönemi bilinçli bir şekilde geçirirsek de kendimize birçok şey katabilir, krizi fırsata çevirebiliriz.

Gelin bu zor günleri lehimize çevirelim.

Kendinizi Tanımak İçin Fırsat  

‘’Kendini tanımak, tüm bilgeliğin başlangıcıdır.’’

Socrates

İnsanın kendini tanımasının yegâne yolu kendiyle baş başa kalmasıdır. Akabinde kendi kendine yetmeyi getirir. Ve mutluluk ve başarının olmazsa olmazıdır.

En büyük korkularınızı bulun, güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfedin. Sizi nelerin mutlu nelerin mutsuz ettiğini düşünün.

Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız doğru ve sağlıklı kararlar alma ve başarılı bir insan olma ihtimaliniz de o kadar artar, zorluklarla o kadar kolay başa çıkabilirsiniz.

İnsan kendini tanıdıkça özsaygısı ve özgüveni artar, kendini kolayca motive edebilir. Mutlu, huzurlu ve zihinsel yönden güçlüdür kendini tanıyan insan. Daha özgür hisseder, dayatılanlara göre değil de içinden geldiği gibi yaşamaya başlar.

Yüzleşmeye var mısınız kendinizle? Yüzleşip sevmediğiniz yönlerinizi törpülemeye? Sizi gerçekten mutlu eden şeyi bulup onun peşinden gitmeye?

‘’Sen kendini tanımadığından neşelenmedin, huzura kavuşmadın. Eğer kendini tanısaydın, sende kimin misafir olduğunu bilirdin; memnuniyetsizlik, huzursuzluk denilen şeyler sana bir daha gelmezdi.’’

Mevlana

Yaratıcılığınızı Geliştirmek İçin Fırsat

‘’Yaratıcılık ve yalnızlık, acıda ve yalnızlıkta saklıdır.’’

Nietzsche

Yaratıcılık süreci genelde yalnızlık ve sessizlik isteyen bir süreçtir. Kendi kendimizi dinlememiz gereken bir süreç.

Bugün yalnız kalmanın yaratıcılığı arttırdığını söyleyen birçok araştırma da mevcut. Benim de bugüne dek okuduğum çok sayıda biyografi gösterdi ki: Yaşamış ve yaşayan en yaratıcı ve orijinal insanlar yalnızlıktan besleniyor.

Çünkü etrafımızda insanlar varken ister istemez onların fikirlerine maruz kalıyor, yeterince orijinal fikirler üretemiyoruz.

Peki yalnızken? Fikirlerimize müdahale yok, sosyal normlar yok. Ne istersek onu düşünürüz. Sınır koyan kimse yoktur etrafımızda. O yüzden şu zamanlarda bol bol düşünün, yeni fikirler üretmeye bakın. İstediğiniz gibi okuyun, yazın, gözlemleyin.

Yaratıcılığın geleceğin en kritik yetkinliklerinden biri olduğunu da göz önünde bulundurarak evde geçirdiğiniz zamanları bu yönünüzü geliştirmek için bir fırsat olarak görün.

Üretmek için Bir Fırsat

Arkadaşlarınızın bir şeyler içmeye çağırmadığı, iş yemeklerinin ve toplantıların olmadığı, AVM’lerde dolaşmayacağımız, daha az tüketeceğimiz bu dönemde ben bol bol yazacağım, üreteceğim ve sizlerle de paylaşacağım elbette. Ne dersiniz, bana katılmak ister misiniz siz de?

Üretimimizin tüketimimizi geçtiği günler olsun mu bu günler?

Hadi karamsarlık havasından biraz olsun sıyrılalım ve bu süreci kendimizi keşfetmek, kendimizi geliştirmek, üretmek için bir fırsat olarak görelim.

İçinizde dağlar kadar dert taşıyorsunuz ya. O dertler taşımanız için değil, tırmanarak aşmanız için yaratıldılar. Tırmanmaya başlayın. Bugünler de geçecekler, yeter ki siz harekete geçin.

Bir Cevap Yazın