+905325441237
bora@ozkent.co

Yapay Zeka Eğitimi Nasıl Değiştiriyor?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Hayır, henüz Matrix filminde olduğu gibi beynimize bir çip takarak yeni becerileri şimşek hızı ile öğrenemiyoruz. Bu tür teknolojilerin yakınında bile değiliz şimdilik.

Ama ünlü yabancı dil öğrenme aplikasyonu Duolingo’nun yapay zekayı ve büyük veriyi kullanarak insanların öğrenme davranışları konusunda elde ettiği iç görüler eğitimin gelecekte neye benzeyeceği konusunda önemli ipuçları sunuyorlar.

Milyonlarca insanın dil öğrenme çabalarını dijital veriye dönüştürme şansına sahip olan Duolingo çok ilginç iç görülere ulaşmış. Mesela İngilizler için en çetrefilli diller Türkçe ve İrlandacaymış. Fransızlar İngilizce’de en çok “I’am” yerine “I’m” kullanmak benzeri kısaltmaları öğrenmekte zorlanıyorlarmış. Çinliler ise İngilizce’deki “The”, “A” gibi artikelleri (bu kelimenin Türkçesini bilen varsa yardımını rica ederim bu arada) bir türlü kavrayamıyorlarmış.

Duolingo yukarıdakine benzer iç görüleri dil eğitimi deneyimine entegre etmeye başlamış. Mesela Çinlilere yönelik İngilizce derslerinde artikeller artık sürecin başında değil, ortalarında ele alınıyor. Bu sayede Çinlilerin eğitimin daha ilk günlerinde motivasyonlarını kaybetmeleri engellenecek. Motivasyonun kıymetini çok bilen bir eğitimci olarak fikre hayran kaldım.

Dil öğrenme motivasyonunu güçlendirmek isteyen Duolingo öğrenmeye çalıştığınız dilde ne kadar gelişkin olduğunuzu ölçen ve bunu yüzdesel bir rakama döndüren bir algoritmayı deniyor bugünlerde. Bunun da özellikle “yarışmacı kişilikli” kullanıcılarda iyi sonuçlar verdiğini söylüyor sitenin yöneticileri.

Duolingo kullanıcılarının hangi kelimeleri unutmaya daha eğilimli olduğunu da anladıklarından bu sözcüklerin kullanıldığı egsersizlere ağırlık veriyorlar bir başka kişiselleşmiş eğitim deneyim tasarımında.

Uzun lafın kısası Duolingo yapay zekanın ve büyük verinin kullanımı ile kişiselleşmiş dil öğrenemi deneyimleri tasarlıyor. Sizce de devrimsel bir değişimin ve eğitimde oyunun kurallarını tamamen değiştirecek inovasyonların öncül adımları değiller mi bunlar?

Bir Cevap Yazın