+905325441237
bora@ozkent.co

Yapay Zekaya Karşı Çocuğunuzu Nasıl Eğitmelisiniz?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Uzun zamandır yukarıdaki kadar karmaşık bir soruya tek bir LinkedIn postunda nasıl yanıt verilir diye düşünürken, Hans Moravec tarafından tasarlanan fotoğraftaki görsele denk geldim.

“İnsan Becerilerinin Manzarası” adlı bu ilginç görsel, insanoğlu becerilerinin yapay zeka karşısındaki göreceli gücünü yerden yükseklikleriyle ifade etmiş.

Yani daha yüksek dağların zirvesindeki beceriler yapay zekanın daha zor öğrenebileceği becerilerken, vadi diplerindeki beceriler yapay zeka selinin altında zaten boğulmuş durumdalar.

Önümüzdeki yıllarda yapay zeka selinin gittikçe güçleneceği açık. O halde çocuğunuzu geleceğe hazırlarken dağların zirvelerindeki becerileri kazanmalarına odaklanmalısınız.

Neler mi bunlar? Bilim, sanat, kitap yazmak, sinemacılık, yapay zeka tasarımı… Yapay zeka selinden nispeten geç etkilenecek diğer alanlar arasında sosyal iletişim olması da ilgi çekici bu arada.

Çocuklarınızı birbirileriye ölesiye rekabete sokan sınav sisteminin ne kadar zararlı olduğunu buradan da hesaplayabilirsiniz.

Okullarımızın çocuklarımızı bilimsel düşünmeye, kitap yazmaya, sanata ya da sinemacılığa hazırlamadığı kesin.

O halde iş size düşüyor.

Ne yapacaksınız bu konuda?

Bir Cevap Yazın