+905325441237
bora@ozkent.co

Yaratıcılık Nasıl Arttırılır-3?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Yaratıcılıkta sağ beyin yarım küresinin oynadığı rolü yazı dizisinin daha önceki iki bölümünde ele almıştık. Sağ beyin ilk bakışta birbirileri ile alası olmayan şeyler arasındaki ince bağlantıları keşfederek ve/veya kurarak yaratıcı düşüncenin gelişmesini sağlıyor.

Bu tür düşünceye İngilizce “divergent thinking” adı veriliyor. Sanırım biz bu kavramı “Iraksak Düşünme” diye çevirebiliriz.

Araştırmalar ıraksak düşünürken aniden yaratıcı içgörüye ulaştığımızda beynimizin çok yüksek elektrik frekansına sahip gamma ritminde dalgalar yaydığını gösteriyor.

Tahminlere göre gamma dalgaları beyin hücrelerimiz (nöronlar) arasında yeni bağlantıların kurulması esnasında ortaya çıkıyorlar.  Beyin korteksinin farklı yerlerine dağılmış olan nöronlar o anda birbirilerinin arasında yeni bir şebeke oluşturuyor ve yaratıcı fikrin bilinçli zihnimize aktarılmasını sağlıyorlar.

fMRI ve EEG cihazları ile yapılan testlerde bir problem üzerinde analitik zekamızı (yani beynimizin sol yarımküresi) kullanarak çalışırken sessiz ve sakin olan beynin sağ yarıküresindeki aSTG adı verilen bölge, yaratıcı içgörünün ortaya çıkmasından saniyeler önce aniden aktive oluyor ve beynimiz gamma dalgaları yaymaya başlıyor.

Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar yaratıcılık anı ile gamma ışınları arasındaki doğrusal ilişkiyi kanıtlıyorlar.

İyi de biz kendi gamma ışınlarımızı nasıl arttıracağız mı diyorsunuz?

Yazı dizimizi okumaya devam edin.

Bir Cevap Yazın