+905325441237
bora@ozkent.co

Yazılım Dünyayı Yiyor, Siz Hazır mısınız?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

180407702Dijitalleşme çağında şirketler hangi sektörde olurlarsa olsunlar bir yazılım firmasının yeteneklerine, becerilerine ve davranış kalıplarına sahip olmalılar. Bu bir zorunluluk çünkü inovasyon, müşteri deneyimi, pazarlama ve elbette verimlilik yönetimi gibi bütün alanlarda kurumlar dijital kaslarını geliştirmek zorundalar.

Bankacılık gibi finans sektörü firmaları yukarıda bahsettiğim dönüşümden zaten yıllardır etkileniyorlar, bünyelerindeki bilişim kadrolarını gittikçe büyütüyor ve bilişim kökenli yöneticilerin şirketler içindeki gücünü sürekli olarak arttırıyorlar. Ama sanayiciler ve hizmet sektörünün oyuncuları için aynı şeyi söylemek zor.

Eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdiğim pek az kuruluşun dijitalleşmeyi temel bir stratejik farklılaşma aracı olarak gördüğünü ve yeterli yatırımları yaptığını gözlemliyorum.

Oysa dijitalleşmenin yarattığı değişim radikal, önlemler de aynı şekilde radikal olmalı.

Facebook, Twitter, Foursquare gibi firmalara çok erken aşamalarda yatırım yapan ünlü yatırımcı Marc Andereessen “Yazılım Dünyayı Yiyor” derken sadece yazılım firmalarındaki inanılmaz karlılıktan ve büyümeden bahsetmiyor örneğin. Diğer sektörlerin de önümüzdeki yıllarda birer yazılım firmasına dönüşeceğini söylüyor Andereessen.

Örnek mi isterseniz, otomotivi alın mesela…

Yeni otomobillerde dijital unsurlar (sensörler, işlemciler, ekranlar, yazılım vb.) otomobilin toplam değerinde gittikçe mekanik unsurlardan büyük bir pay oluşturuyorlar. Otomobiller fren sistemlerinden, yakıt tüketimine kadar her alanda dijitalleşme sayesinde daha verimli hale geliyorlar. Yakın gelecekte otomobillerin yol durumuna göre kontrolü ele alacakları hatta tamamen sürücüsüz olarak hareket edecekleri günleri göreceğiz. Tüm bunlar dijitalleşme ile, yani dijital donanımlar ve onları işleten yazılımlarla mümkün olacak.

Söylediklerime inanmıyorsanız aşağıdaki sevimli sürücüsüz Google otomobil videosuna bir gözatın. PayPal kurucusu Elon Musk’un Tesla markası ile elektrikli otomobil üretimine başarılı bir giriş yapması ve Apple’in otomobil üreteceğine dair dedikodular da otomobil sektörünün geleneksel oyuncularını tedirgin etmeli, öyle değil mi?

Hangi sektörde olursanız olun dijitalleşmenin getirdiği yıkıcı dönüşüm sizin de kapınızı çalacak.

Peki siz buna hazır mısınız?

Google Sürücüsüz Otomobili

Yazar: Bora Özkent

Bir Cevap Yazın