+905325441237
bora@ozkent.co

Yoksa Siz de Geç Çiçek Açanlardan mısınız?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)


Pek çoğumuz gençlik yıllarımızda öğrenme yeteneklerimizin daha yüksek olduğuna inanıyor, öğrenmeyi daha orta yaşlarımıza bile ulaşmadan bir kenara bırakıp kendimizi günlük hayatın koşuşturmasına bırakıyoruz.

Bu kadar öğrenmek yeter, şimdi öğrendiklerimizi uygulama zamanımız geldi diyoruz kendi kendimize.

Oysa son dönemde yapılan araştırmalar beynin öğrenme hızında bir miktar gerileme olsa da, yıllar içinde yapılan zihni birikimlerin yeni kavramsal bağlantılar kurmak konusunda yetişkinlere önemli avantajlar sağladığın ortaya koyuyor. Öğrenmenin yaşı yok anlayacağınız.

İnsanın gelecekleri ilgili kararları mümkün olduğunca genç yaşlarda vermesi gerektiğine anlayışı da çok güçlü toplumda. Doğru eş, doğru iş ve doğru hayat tarzı seçimlerimizi yaşamın erken evrelerinde yapmamız tavsiye edilerek büyüdük biz. Aksi takdirde çok geç kalacağımız söylendi.

Oysa 50’lerine yaklaşan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hayattan ne istediğimi keşfedeli daha bir kaç yıl oldu. Gençliğin yüksek enerjisi ve bitmeyen koşuşturması içinde önem vermediğim şeylerin bugün benim çok önemli olduğunu, o zaman uğruna öleceğim hedeflerimin ise anlamlarını yitirdiklerini görüyorum.

İnsan yaş aldıkça kendisini keşfediyor, yeteneklerini, becerilerini, zevk aldığı ve zevk almadığı şeyleri daha iyi anlıyor gibi. Sizce de öyle değil mi? Nitekim bu konuyla ilgili çok hoş bir kavrama denk geldim geçenlerde: “Late Bloomers”.

Late Bloomers “geç çiçek açanlar” anlamına geliyor doğrudan Türkçe’ye çevirecek olursanız. Yetenek ve becerilerini çok geç fark eden ve bunlardan yararlanmak için de çok geç yaşta harekete geçen insanlara verilen genel bir isim. Popüler Later Bloomer’ler oldukça ileri yaşlarda yepyeni işlere atılan ve olağanüstü başarılar elde eden insanlar.

En popüler Late Bloomer olarak Grandma (Büyükanne) Moses’i verebiliriz sanırım. Moses 70’li yaşlarından sonra ressam olmaya karar vermiş.

Aslında bir nakış ustası olan Moses artrit hastalığı nedeni ile işini yapamaz hale gelince ressam olmaya karar vermiş. Moses 101 yaşında ölene kadar resim yapmaya devam etmiş ve bazı resimleri milyonlarca dolara satılmış.

Ünlü restoran zinciri Kentucy Fried Chicken (KFC) Harlan David Sanders tarafından 65 yaşındayken kurulmuş.

Gençliğinde bambaşka işlerde ömrünü tüketen Sanders 50’li yaşlarında bir benzin istasyonu işletmeye başlamış. Burada misafirlerine yağda kızartılmış tavuk sunan Sanders gittikçe geliştirdiği pişirme tekniği ile sonunda KFC fikrini ortaya atmış. İstasyonun önünden geçen yolun kapanmasıyla adeta mecburen KFC girişimini başlatan Sanders da inanılmaz bir Late Bloomer örneği değil mi sizce de?

Örnekler çoğaltılabilir tabii ama sanırım ana fikir anlaşıldı. Hiç bir şey için geç değil arkadaşlar. Siz hangi yeni atılımları yapacaksanız? Sizin içinizde hangi çiçek açmayı bekliyor yıllardır?

Bir Cevap Yazın